Články .tez.cz | Weblog o internetovém marketingu, seo, copywritingu, reklamě a monetizaci

Srp/09

18

Když obyčejný hosting již nestačí

V jednom z minulých článků (Aby webhosting neohrozil snahy o SEO) jsem upozorňoval na důležitost výběru kvalitního hostingu pro Vaše projekty. Pokud jich však máte spoustu je dobré přemýšlet, zda by pro Vás nebyla výhodnější jiná varianta hostingu, než pouze základní.

Kdy Hosting přestává stačit

Většina hostingových firem je postavena na virtuálních serverech, na jednom fyzickém stroji běží několik desítek (v lepším případě) či stovek až tisíců virtuálních webových serverů, které posílají obsah prostřednictvím sítě sítí těm, kteří mají o obsah zájem. V určitém stádiu však webová stránka překročí onu pomyslonou náročnost pro server, většinou v souvislosti s roustoucí návštěvností a počtu vět v databázi a normální hostingový program (cca 1000Kč/ročně a méně) již přestane stačit.

Druhou variantou je, že náklady na jednotlivé webhostingové účty jsou pro majitele několika webových stránek již příliš velké a je možné, že by se mu více vyplatilo využít vlastního serveru, či jiné možnosti dělení nákladů, které budou popsány níže.

Jaké jsou možnosti serverhostingu

Pokusím se zde vysvětlit nejčastější pojmy v souvislosti se server hostingovými službami, kterých je možno využít a mnozí je stále používají nevhodně, nebo si nejsou jistí jejich použitím, tedy konec tápání v serverhostingových pojmech, které se pokusím doplnit o plusy a mínusy a doporučení pro koho se mohou hodit.

Colocation

Jde o službu, kdy si sám člověk přinese svůj vlastní server do serverovny a tam platí “pouze” elektřinu, umístění v racku či skříňce a připojení k internetu.

+ řídíte kompletně HW a SW výbavu

+ jde o relativně levnou službu

+ máte server ve vlastní správě

+ nikdo jiný k němu nemá přístup

+ celý server je určen pouze pro Vás a Vaše weby

- když se něco pokazí, náprava je zcela na Vás

- je potřeba mít dobrého administrátora serveru

- pokud jste daleko od serveru, případný výpadek může trvat několik hodin i více

Komu je určeno: většinou jde o firmy či jednotlivce potřebující mít své vlastní servery pod vlastní správou, například kvůli ochraně osobních údajů, či firemní politiky.

Dedicated

Jde o službu podobnou Colocation, pouze s tím rozdílem, že server vlastní poskytovatel služby a zodpovídá tak za hardware. Případné problémy s HW tak řeší poskytovatel. Softwarovou výbavu však opět řešíte vy. Jde tedy o pronájem celého fyzického serveru.

+ řídíte kompletně  SW výbavu

+ jde rovněž o relativně levnou službu

+ máte server ve vlastní správě

+ nikdo jiný k němu nemá přístup

+ celý server je určen pouze pro Vás a Vaše weby

+ když se něco pokazí, HW část řeší poskytovatel

- vy jste zodpovědní pouze za SW

- je potřeba mít dobrého administrátora serveru

Komu je určeno: většinou jde o firmy či jednotlivce potřebující mít servery pod vlastní správou, například kvůli ochraně osobních údajů, či firemní politiky, ale nechtějí se starat o hardwarovou část – tu řeší poskytovatel.

Managed

služba podobná dedicated, ovšem poskytovatel řeší hardwarovou i softwarovou část.

+ celý server je určen pouze pro Vás a Vaše weby

+ poskytovatel řeší HW i SW výbavu

+ když se něco pokazí, HW části i SW řeší poskytovatel

- většinou již vyšší cena

Komu je určeno: většinou jde o firmy či jednotlivce potřebující mít výkonný webhostingový server pro několik svých webových projektů. Nechtějí se však starat o server vůbec.

Semi-dedicated

jedná se o službu kdy na jednom serveru je jen několik klientů, tedy sdílíte serverové prostředky ne s desítkami, ale pouze s jednotlivci – většinou 2 až 10 klientů.

+ poskytovatel řeší HW i SW výbavu

+ když se něco pokazí, HW části i SW řeší poskytovatel

+ většinou nízká cena – dělení nákladů mezi klienty

- server sdílíte s dalšími, je jich řádově méně než u obyčejného webhostingu, bohužel někdy mohou server vytěžovat mnohem více.

- nedoporučuji ukládat na server citlivé údaje

Komu je určeno: většinou jde o firmy či jednotlivce potřebující mít výkonný webhostingový server pro několik svých webových projektů. Nechtějí se však starat o server vůbec a nevadí jim že server sdíli s dalšími klienty.

Virtual

Pro úplnost ještě obyčejný webhostingový program na jednom serveru jsou stovky až tisíce klientů, sdílející HW i SW serveru. Vhodné pro obyčejné webové stránky bez větší zátěže.

+ nízká cena

+ poskytovatel řeší HW i SW výbavu

+ když se něco pokazí, HW části i SW řeší poskytovatel

- nedoporučuji ukládat na server citlivé údaje

- nedoporučuji pro e-shop řešení

- nedoporučuji pro více navštěvované weby

- limitace počtu databází, e-mail účtů a podobně to u předchozích nenajdete.

- možné datové limity

Komu je určeno: většinou jde o firmy či jednotlivce potřebující mít webhostingový server pro webovou prezentaci. Nechtějí se však starat o server vůbec a nevadí jim že server sdíli s dalšími klienty.

Je potřeba zvážit, co od svého hostingu potřebujete a jaké jsou Vaše ambice pro expandování. Není vždy dobré dívat se pouze na cenu, důležité je mít kvalitního administrátora serveru, popřípadě dbát o bezpečnost sw i hw výbavy. V tomto je vždy důležitá prevence a analýza. Je třeba rovněž včas zjistit, že limity serveru jsou překročeny a je třeba podívat se na další možnosti. Nezmiňuji zde clusterování a jiná serverová řešení, neboť pro 99% z Vás je to řešení předimenzované, pokud však chystáte velký projekt, kde budou potřeba obrovská datacentra, rád Vám sdělím možnosti řešení daného problému.

RSS Feed

1 komentář for Když obyčejný hosting již nestačí

Hosting a Copywriting co mají společného? » BO, weblog z iPhone 3G a z Firefoxu | 19. Srpen 2009 at 11:01

[...] mém profesním weblogu jsem zveřejnil dva nové články: Když obyčejný hosting již nestačí a Používejte správně copywritera, Oba dva články se snaží opět přiblížit a objasnit [...]

Leave a comment!

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

<< Používejte správně copywritera

Jak určit rozpočet pro internetový marketing >>

Tag Cloud